Wymagania techniczne dla lotów i pokazów
(Bezpieczeństwo lotów i pokazów przedkładamy ponad wszystko!)
TEREN
Do napełnienia balonu, wskazany jest teren o wymiarach minimum 60 x 60 metrów (kwadrat o boku 60 m lub koło o średnicy 70 m), o gładkim, najlepiej trawiastym, asfaltowym lub betonowym podłożu (błoto, gruz, kałuże, bardzo głęboki śnieg, zaorane pole - wykluczone!), wolny od przeszkód w postaci linii energetycznych, słupów oświetleniowych, płotków, ławek i innych elementów mogących uszkodzić delikatną powłokę balonu. Wymiary średniej wielkości balonu to ok. 25 m wysokości i 18 m średnicy, czyli mniej więcej tyle ile liczy sobie przeciętna 7-mio piętrowa kamienica! Po napełnieniu balonu sam kosz zajmuje ok. 1,5 m2 powierzchni. Konieczne jest jednak zapewnienie wokół jak największej wolnej przestrzeni tak, aby w każdej chwili możliwe było wypuszczenie powietrza z powłoki i bezpieczne jej poskładanie.
Do lotów widokowych najlepsze są tereny słabo zurbanizowane i niezalesione. Trzeba pamiętać, że balon przemieszcza się zawsze z wiatrem (dokładnie z jego prędkością i kierunkiem) i nie da się nim dowolnie skręcać ani zawracać. Aby wylądować trzeba znaleźć odpowiednio duże pole na którym balon się zmieści i wyhamuje.
POGODA
Pora roku nie gra roli. Aby bezpiecznie napełnić balon i wykonać nim lot lub pokaz stacjonarny, pogoda musi być stabilna, a powietrze bardzo spokojne. Nie może być opadów oraz oznak zbliżającej się burzy lub frontu atmosferycznego. Prędkość wiatru przy ziemi nie powinna przekraczać w porywach ok. 2 m/s dla wzlotów na uwięzi i ok. 4 m/s dla lotów swobodnych (odpowiednio ok. 7 i 15 km/h). Takie warunki występują zazwyczaj wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem i wieczorem.
PORA DNIA
W pogodne, ciepłe dni w godzinach około południowych na skutek nagrzewania podłoża przez słońce wzbudzają się w powietrzu silne prądy konwekcyjne. Potocznie nazywa się to zjawisko „termiką”. Z tego powodu loty balonów (nawet te na uwięzi) możliwe są w zasadzie tylko tuż po świcie (2 – 3 godziny od wschodu słońca) oraz w godzinach późno popołudniowych i wieczornych (na 2 - 3 godziny przed zachodem słońca).
Pokazy naziemne, np. reklamowe ekspozycje stacjonarne balonu, (czyli bez jego wznoszenia) czasami mogą być realizowane w godzinach około południowych jednak jedynie w dniach, kiedy szczególne warunki atmosferyczne sprzyjają ograniczeniu intensywności „termiki”. Zdarza się, że „termika” nie występuje przy całkowitym 100% pokryciu nieba grubą warstwą chmur tłumiących aktywność słońca lub w samym centrum rozległego ośrodka wyżowego. Czasem „termika” jest wygaszana przez łagodną bryzę morską w rejonie wybrzeża. Podkreślamy jednak, że są to sytuacje wyjątkowe i planowanie pokazów i lotów w południe bardzo często kończy się niepowodzeniem.
Pokazy i wzloty na uwięzi mogą odbywać się również po zapadnięciu zmroku. Start do lotu swobodnego musi się odbyć na minimum 1,5 godziny przed zachodem słońca.