Dokumenty uprawniające nas do działalności lotniczej
Od początku naszej działalności, czyli już od 1992 roku funkcjonujemy jako legalna jednostka lotnicza posiadająca certyfikat ULC. Obowiązujące w naszej firmie standardy bezpieczeństwa spełniają surowe normy stosowane w całym lotnictwie cywilnym co potwierdzone zostało stosownymi dokumentami.
UWAGA: Nasza firma posiada Certyfikat Operatora Lotniczego (AOC) i wymagane ustawą ubezpieczenia. Przestrzegamy przed korzystaniem z usług firm nie legitymujących się takim certyfikatem ponieważ działają one nielegalnie. Certyfikat AOC zgodnie z polskim oraz unijnym prawem jest obowiązkowym i jedynym dokumentem uprawniającym firmy balonowe do komercyjnych lotów z pasażerami. Jego brak oznacza, że firma lub użytkowany przez nią sprzęt nie przeszedł obowiązkowej weryfikacji pod kątem spełnienia standardów z zakresu bezpieczeństwa lotniczego.
Certyfikacja lotniczej działalności gospodarczej
Balon na ogrzane powietrze, zgodnie z polskim oraz unijnym prawem, jest statkiem powietrznym tak samo jak samolot, śmigłowiec czy szybowiec. Jego eksploatacja wiąże się zatem z koniecznością przestrzegania pewnych reguł, które mają na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a w przypadku działalności gospodarczej także zapewnienie wysokiego standardu świadczonych usług.
Wszystkie bez wyjątku firmy świadczące usługi lotnicze, a więc także te realizujące loty i pokazy balonowe muszą posiadać ważny Certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na przewóz pasażerów obowiązuje certyfikat AOC czyli Przewoźnika Lotniczego. Jest on wymagany przez polskie i unijne prawo niezależnie od wszystkich innych wpisów i pozwoleń związanych ze standardową działalnością gospodarczą.
Bezpieczeństwo priorytetem
Certyfikacja, a czasem także koncesjonowanie działalności lotniczej podyktowane jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby świadczeniem usług lotniczych zajmowały się wyłącznie odpowiednio przygotowane podmioty gospodarcze których struktura, wiedza merytoryczna zarządu, kwalifikacje personelu, a także sytuacja finansowa będą gwarantowały spełnienie wysokich standardów bezpieczeństwa. W Polsce bezpośredni nadzór nad firmami lotniczymi prowadzi Urząd Lotnictwa Cywilnego. Inspektorzy tej instytucji dokonując okresowych audytów firm lotniczych sprawdzają nie tylko aktualny stan techniczny używanego przez nie sprzętu, wyposażenie Bazy Operacyjnej i kwalifikacje personelu, ale także czuwają nad wdrażaniem i przestrzeganiem przez firmę procedur które muszą być stosowane w sposób ciągły aby latanie było naprawdę bezpieczne. Standardy bezpieczeństwa lotniczego w Unii Europejskiej wyznacza specjalnie w tym celu powołana instytucja pod nazwą EASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego) z siedzibą w Kolonii.
Niezależnie od stosowania się do wymaganych przepisami zasad, w naszej firmie kierujemy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Wieloletnie doświadczenie i stabilna sytuacja, pozwalają nam na działanie w sposób rozważny i planowy bez konieczności podejmowania tzw. "zbędnego ryzyka". Dbamy o to, aby nasi pasażerowie wspominali lot balonem jako ekscytującą, ale też i niezwykle bezpieczną przygodę, którą bez obaw można polecić wszystkim znajomym.
Organizacje lotnicze
Organizacje takie jak Aeroklub Polski, FAI czy aerokluby regionalne służą przede wszystkim rozwojowi sportów lotniczych, tworzeniu reguł bezpiecznego latania szkoleniu kadr, wspólnym spotkaniom środowiska lotniczego, wymianie informacji, a także popularyzacji lotnictwa i jego idei wśród społeczeństwa. Większość pilotów właśnie w aeroklubach zdobywa swoje umiejętności, które później mogą doskonalić pracując w firmach lotniczych lub uczestnicząc w imprezach sportowych.
Federacja Lotnictwa Cywilnego
Urząd Lotnictwa Cywilnego
Aeroklub Polski
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego